Výše i níže jsou signály, že v sobě pravděpodobně potřebuješ opečovat, obejmout své vnitřní dítě:
- jsi přehnaně sebekritická / sebekritický,
- neumíš přijímat dary, peníze (máš pocit že si to nezasloužíš / je ti to hloupé),
- máš přehnaný strach z autorit,
- imposter syndrom – tzv. syndrom podvodníka (nevěříš dobrému, pouze špatnému, jsi neustále nespokojená/ý, když něco není dokonalé dle tebe),
- sklony k sebetrestání,
- inklinuješ k domněnkám a scénářům, které se nestanou avšak kterými se nadměrně stresuješ,
- nedokážeš být sám/sama sebou, už i víš, že bys to chtěl/a jinak a jak, ale nezvládneš to vyslovit, udělat…něco v tobě Ti to nedovolí.
Jak to souvisí s naším vnitřním dítětem?
A jak naše vnitřní dítě souvisí s egem?
Ego je část našeho Já, které je možno chápat jako představu o naší vlastní identitě a hodnotě nás samých, je to něco s čím se ztotožňujeme a lépe se tak orientujeme ve světě, v životě, v sobě. Naše mysl potřebuje vědět, a tak radějí něco ví, i to, co nemusí být pravda, než neví. Ano, naše mysl je plná paradoxů.
Ego se formuje ve společnosti, systému, rodině, prostředí, ve kterém jsme vyrůstali.
Formuje se s prožitky a zkušenostmi.
Například: v prostředí, kde byl přehnaný apel na to, abys měl/a dobrý prospěch a titul se naučíš, že lidi, kteří jsou hodni uznání jsou hlavně ti, kteří mají titul a jedničky. Část života se za tím honíš, pak nějak zapomeneš proč a není Ti v tom možná ani dobře. Až dalšími zkušenostmi zjistíš, že… možná to štěstí na jedničkách ani titulech nestojí. Další část života učíš svoji mysl věřit svým pocitům, jazyku duše, že na titulech a jedničkách tvý štěstí nestálo.
Doplňte si tam na místo jedniček krásné auta, hodinky, postavu, pořádek v bytě/ domě, tučné konto, krásnou pleť, pevný zadek, …cokoliv.
Ego nás chrání, brání a zároveň brzdí 
Miluju paradoxy. Strachy a potřeba se bránit je naprosto přirozenou a prospěšnou reakcí každého živého tvora. Otázkou je, před čím se vlastně bráníš a chráníš?
Příklad ega chránící přesvědčení o své identitě:
Když Vám někdo říká, že nesouhlasí, začínáte možná prožívat strach o svoji hodnotu, tento strach se projevuje tak, že se začínáte hádat a dokazovat druhé straně, že jste neudělali chybu, že jsou vaše postoje v pořádku. Nemá to nic společného s tím, že byste neměli schopnost uznat názor někoho jiného, je v tom ozvěna Vašeho vnitřního dítěte, těch nejhlubších přesvědčení.
Místo toho, aby vznikla přátelská obohacující diskuze a vy se dozvěděli z jakého důvodu si myslí, co si myslí, vzniká chvíle plná napětí, ve které jako dítě bojujete o svoji pravdu (kteráať už je to cokoliv a necháváte se ovládat emocemi. A nic obohacujícího ani konstruktivního z toho nevznikne. Né protože by nemohlo, ale proto, že Vaše reakce na nesouhlas jsou tak emočně zabarvené (skrze nevědomé programy), že to neumožníte. Na Vaší pravdě stojí Vaše hodnota. Mýlit se znamená ztrátu.
Všichni jsme jednou byli děti a prožili jsme to, co jsme prožili. Vychovali nás dospělí, kteří sami byli dětmi a prožili to, co prožili.
Není oběť není viník. Každý jedná v určitou chvíli nejlépe, jak ze svých aktuálních kapacit, vědomí, možností umí. Nesuď toho, v jehož botách si nestál. Žádné „kdyby“ neexistuje.