Emoce je třeba prožít, potlačený emoce způsobí nerovnováhu v těle a toto není žádný ezoterický povídání ale naprostý základ, který o emocích může každý přijmout a učit se s ním i vědomě pracovat.
Tady na obrázku máte výsledky studie, které se účastnilo přes 700 lidí od Finska po Taiwan. Ve stručnosti tím jen podtrhnu tvrzení, že emoce se projevují na fyzické úrovni.
zdroj: https://www.pnas.org/doi/pdf/10.1073/pnas.1321664111
Zjednodušená rovnice: myšlenka vzniká v mysli, na základě myšlenky se vytvoří emoce a ta má vliv na tělesné funkce (a zpět i mentální).
Emoce mají poměrně zajímavý molekulární základ, tvoří je aminokyseliny spojené peptidovou vazbou, je to tredy struktura podobná bílkovinám a dle toho, jaké emoce v našem těle tvoříme, ovlivňujeme naší fyziologii na všech úrovních. Ať už jde o endokrinní, imunitní, trávicí, nervový systém a jiné systémy. Jak, například navázáním na autonomní nervový systém – patří sem změna dechu, vylučování trávicích enzymů, změna srdeční činnosti a tak dále. Ve výzkumech jsou empiricky měřitelné EKG, EEG či PET (pozitronová emisní tomografie).
Tady navazuji i na psychosomatiku. Klienti, kteří jsou emočně výrazně dekompenzovaní (ať už jsi toho vědomi nebo ne) mají chronické potíže s trávením, bolesti různých částí těla, typicky bolavý pohlavní styk, bolest bederní části páteře a krční páteře, viscerální tuk a další.
Tedy: na tom, jaké emoce a pocit prožíváte, to ovlivňuje i Vaše fyzické zdraví a porozumět, jak s emocemi vědomě pracovat je důležité.
Otázka: v jakých emocích se přes den nacházíte? Je to klid? Radost, nebo spíš ty méně příjemné? Strach, hněv?
Někteří lidé by si mohli říct (a říkají😁): týjo ještě vrtat se ve svých emocích, to máš asi hodně času:
Času máme všichni stejně ale každej z nás si vědomě i nevědomě vybírá, jak ho chce prožít. A já ho mám i díky tomu, že právě umím pracovat se sebou i svými emocemi.
Chápu na základě čeho a odkud se tvoří a na základě toho, že už se mám z nějaké části poznanou, umím je i zpochybnit a vědět, že to je ozvěna minulost, proto mě pak tolik neovládají a netrávím tolik času nad tím CO NECHCI a víc ho trávím nad tím CO CHCI.
Př. nechceš někam jet ale máš strach, že bude ten, komu říkáš NE naštvaný (třeba nějaký rodinný příslušník), tak jedeš. Investuješ do toho čas ale ještě jsi naštvaný a unavený.
Když se znáš a víš že máš př. archetyp dítěte záchranář tak si uvědomuješ, že ve chvíli, kdy tě někdo požádá o pomoc a ty nebudeš mít čas, je velká pravděpodobnost, že mu stejně řekneš ano, protože tvé nevědomé programy (kór když o nich nevíš) jsou silnější.
V tom případě víš, že ti bude podporou když na první zavolání hned nekývneš a vezmeš si př. čas, stačí pár minut, na rozmyšlenou, pečlivě zvážíš celý kontext svého dne a asertivně pak komunikuješ v jaké jsi situaci s tím že to pro tebe teď není možný.
Představ si, že se rozhoduješ ze svobodný pozice chci / nechci nikoliv musím. Kolik ti vyvstane času? A jak bys ho strávil/a?
Já svůj vnitřní svět pravidelně poznávám a tím si tak šetřím spoustu energie, kterou bych někam dávala ze strachu.
Nebo další klasický případ, člověk má čas ale stejně overthinkuje a stresuje se z něčeho, co se pak ani nestane. Tohle jsem mívala taky dost, teď už minimálně, protože jsem tomu věnovala tolik času a poznání, že teď můžu prožívat ten čas víc v přítomnosti a těšit se z vědomých voleb a přítomnosti, oproti nevědomému utrpení.
Takže doporučuji SEBEPOZNÁVÁNÍ a ušetříte tím spoustu času nad tím, co NECHCETE❤️.
Žijeme v čr, nemáme tu válku a pohromy, proto vnímám že dávat energii do seberozvoje je moudré. Stávat se mentálně odolnějšími je důležité. Jinak se v životě dobře nepostaráme ani o sebe, ani o nikoho jiného.
Osobně chci dávat do budoucna čas do projektů s environmentálním přesahem a tohle všechno je součást mé cesty, aby to vůbec bylo možný a neuvařila jsem se, tak jak jsem to vždy s mými nevědomými prográmky uměla → vyhořela pro ostatní.